Tokoplazma w ciąży 

Toxoplasma gondi jest gatunkiem pasożytniczego pierwotniaka, który u ludzi wywołuje chorobę zwaną toksoplazmozą.



 

T. gondii może prowadzić do uszkodzenia płodu i noworodka, jeśli w okresie ciąży matka zakazi swoje nienarodzone jeszcze dziecko.

Poważnymi skutkami wrodzonej toksoplazmozy może być zaburzenie widzenia lub ślepota oraz opóźnienie umysłowe i psychomotoryczne.

Zakażenie u ludzi może być diagnozowane, a odpowiednio prowadzone leczenie może uchronić dziecko przed zakażeniem.

Badania laboratoryjne oceniające zakażenie T. Gondii

- przeciwciała toxo klasy IgG produkowane przez całe życie w następstwie pierwotnej inwazji pasożyta.Wykrycie obecności tych przeciwciał w pojedynczej próbce w jakimkolwiek mianie świadczy jedynie o tym, że do zakażenia doszło w niedalekiej lub odległej przeszłości.

 - Przeciwciała toxo klasy IgM są obecne u osób z ostatnio przebytą infekcją, ale mogą utrzymywać się do roku bądź dłużej od pierwotnej inwazji pasożyta.Fałszywie dodatnie wyniki mogą występować u pacjentów nigdy nie zakażonych T.gondii (u takich pacjentów,swoiste przeciwciała IgG pozostają ujemne).

 - Toxo IgG awidność Wysoka awidność wyklucza możliwość zakażenia w ciągu ostatnich 3 – 5 miesięcy (długość okresu zależny od rodzaju stosowanego testu),ale niska awidność może utrzymywać się długo.Dlatego też niski wynik awidności nie może być używany przy rozpoznawaniu ostrej toksoplazmozy.

Pomiar awidności Toxo-IgG jest szczególnie wskazany, kiedy w czasie pierwszego badania u kobiety ciężarnej obserwuje się dodatnie wyniki przeciwciał w obu klasach IgG jak i IgM.

Wysoka awidność z dużym prawdopodobieństwem wskazuje, że zakażenie miało miejsce przed 3-5 miesiącami

Piśmiennictwo:

1.http://www.abbottdiagnostics.pl/pdf/Toxo_Avidity.pdf
2.http://discovermagazine.com/2007/feb/toxoplasma-gondii-culture-sex-ratio/toxo-200.jpg