Leczenie nadżerki



 
Nadżerka ( łac. erosio colli uteri , a właściwiej ektopia ) jest zmianą ,która lekarz jest w stanie zauważyć podczas badania ginekologicznego , nie używając skomplikowanych instrumentów medycznych. Prawidłowa szyjka uwidacznia się , jako gładka, o jednolitym różowym zabarwieniu i połysku powierzchnia  Tzw.nadżerka , jako zmiana o innym, bardziej intensywnym czerwonym zabarwieniu nabłonka , który pokrywa szyjkę macicy.

Erytroplakią zaś nazywamy wszelkie zmiany zlokalizowane na szyjce o żywoczerwonym zabarwieniu niezależnie od przyczyny jaka ja spowodowała. Postawienie rozpoznania jest więc proste i nie sprawia większych kłopotów.   

      Obecnie dominuje pogląd ,iż nie każdą nadżerkę należy leczyć, lecz decyzja ,która powinna być leczona ,a która nie nie jest prosta. Z pewnością nie można takiej decyzji podjąć tylko na podstawie samego badania ginekologicznego. W przypadkach ,gdy nadżerka jest przyczyną wydzielania dużej ilości śluzu , objawiając się upławami, nawracającymi infekcjami , powinna być leczona.

       Przed jakąkolwiek ingerencją leczniczą powinna być wykonana cytologia  wg systemu Bethesda 2001 i należy wykluczyć stan zapalny  szyjki macicy, a w razie wątpliwości powinna być wykonana kolposkopia, a w sporadycznych przypadkach wycinki. 

     Można się spotkać z opiniami , że usuwanie ektopii u kobiet ,które nie rodziły jest przeciwwskazane. Ektopia powodująca dolegliwości może i musi być usunięta również u kobiet ,które nie rodziły, ale nie wszystkie metody są u takich kobiet dozwolone. Zalecany jest odpowiedni dobór techniki najlepiej indywidualnie dobrany i minimalnie inwazyjne ,aby nie narażać młodej kobiety na możliwość wystąpienia niepożądanych następstw odnośnie jej przyszłej ciąży i porodu.

 Do metod destrukcyjnych najczęściej stosowanych należą:

1.elektrokoagulacja tzw. wypalanka
2.fotokoagulacja 
3.metody termiczne:
                                 - krioterapia
                                 - termokoagulacja 
4.terapia laserowa i fotodynamiczna 

      W przypadku znacznego uszkodzenia szyjki po porodach, przerośnięcia znacznego stopnia ,konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny połączony z korektą plastyczną szyjki macicy i badaniem histopatologicznym usuniętych tkanek.