MEDIX Prywatne Gabinety Ginekologiczne
Strona głównaREJESTRACJA KONTAKTZdjęcia gabinetuZdjęcia dzieciCennikUltrasonografiaHisteroskopiaLaparoskopiaCytologiaKolposkopiaFotokoagulacjaBadanie KTGTermoablacja endometriumDensytometriaCertyfikatyUlubione linki
 
Termoablacja endometrium

System THERMACHOICE umożliwia w bardzo wygodny i prosty sposób złagodzenie dolegliwości obfitych/nieregularnych krwawień macicznych. Jest to skuteczna metoda stosowana od 8 lat na całym świecie i zastosowana u ponad 500 000 kobiet.

Zabieg jest przeznaczony dla kobiet z obfitymi krwawieniami z macicy (okres okołomenopauzalny lub obfite krwotoczne miesiączki), które nie planują więcej porodów w przyszłości (rodzinka jest w komplecie).

U jakich pacjentek można przeprowadzić zabieg?:

• nie reagują prawidłowo na terapię hormonalną (lub jest przeciwwskazana)
• mają prawidłowy wynik cytologii
• biopsja endometrium jest prawidłowa
• jama macicy jest prawidłowej budowy i rozmiarów
• posiadają rodzinę w komplecie (nie planują więcej porodów)
• nie są uczulone na latex

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania:

1. Jak przebiega zabieg termoablacji systemem THERMACHOICE?

W tej procedurze medycznej wykorzystywne są następujące elementy:
A. sterylny płyn
B. cewnik-kateter z balonikiem silikonowym na końcu cewnika
C. urządzenie elektroniczne Thermachoice nadzorujące procedurę

Cewnik jest wprowadzany poprzez pochwę i dalej szyjkę macicy do wnętrza jamy macicy. Po dokonaniu kontroli położenia cewnika wprowadzany jest sterylny płyn wypełniający balonik znajdujący się na samym końcu. Przez cały czas kontrolowane jest ciśnienie płynu, które jest bardzo istotne dla skuteczności całego zabiegu. Wewnątrz balonika znajduje się element, który podgrzewa sterylny płyn do temperatury 87 st. C przez 8 minut. Po upływie tego czasu płyn jest usuwany a następnie również cewnik z balonikiem. Cała procedura trwa około 30 minut.
Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

2. Jaki jest cel zabiegu?
W trakcie procedury, w jamie macicy dochodzi do zniszczenia termicznego błony śluzowej macicy (endometrium), która jest elementem krwawiącym. Dzięki temu w następnych cyklach występuje tylko śladowe brudzenie, a nawet całkowity brak krwawienia.

3. Czy zabieg jest bolesny?
W trakcie zabiegu może być odczuwany dyskomfort albo ból o średnim nasileniu w dole brzucha, jak przy miesiączce. Przed zabiegiem zawsze proponowane jest znieczulenie. Na kilka godzin przed zabiegiem lekarz może zalecić przyjęcie leku przeciwbólowego przepisanego na receptę, który w razie dolegliwości można też przyjąć w dniu następnym po zabiegu.

 

4. Czy będę jeszcze krwawić?

W trakcie i kilka godzin po zabiegu może wystąpić krwawienie o małej intensywności. Nie należy się tego obawiać, jest to normalne po tego typu leczeniu. Ważne natomiast jest, aby nie używać tamponów. Lepiej w takich okolicznościach zastosować podpaskę. Jeżeli krwawienie jest zbyt intensywne lub trwa za długo, należy skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym zabieg.

5. Jak długo muszę być w szpitalu?
Zabieg można wykonać w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych.

Najczęściej wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych w procedurze tzw. „jednego dnia”, tzn. tego samego dnia pacjentka jest w domu. Po zabiegu przez kilka godzin, jeżeli jest taka konieczność, pacjent jest obserwowany, aby ocenić np. intensywność krwawienia, a następnie wypisywany do domu.
Zabieg można wykonywać w warunkach szpitalnych, jednak ze względu na krótkotrwałość i prostotę procedury oraz komfort, pacjentki bardziej akceptują tryb ambulatoryjny.

Dostępne bardziej szczegółowe informacje na stronach internetowych:
1.http://www.endheavyperiods.com/about.html
2. http://www.ziemiagorzowska.pl/index.phpoption=com_content&task=blogcategory&id=761
3.http://www.jnjgateway.com/home.jhtml?loc=USENG&page=viewContent&contentId=09008b9880ec098e&parentId=09008b9880ec098e&_requestid=357817
4.http://www.nhsborders.org.uk/uploads/16309/thermachoice_endometrial_ablation.pdf
5.http://www.jnj.com/news/jnj_news/20061110_103700.htm;jsessionid=V0UR4VHEUCGN0CQPCB3WU3QKB2IIWTT1
6.http://www.womenshealthsolutions.co.uk/articles/articles.jhtml?itemname=thermachoice
7.http://obgyn.health.ivillage.com/uterineovarianhealth/endometrialablationorresection.cfm?ivNPA=1&sky=ggl|hco|endometrialablation|ob|PPC5023|c
8.http://www.krankenhaus-fn.de/artikel/Fachabteilungen/Kliniken-Institute/detail085098.jsp?js=1&msf=