MEDIX Prywatne Gabinety Ginekologiczne
Strona głównaREJESTRACJA KONTAKTZdjęcia gabinetuZdjęcia dzieciCennikUltrasonografiaHisteroskopiaLaparoskopiaCytologiaKolposkopiaFotokoagulacjaBadanie KTGTermoablacja endometriumDensytometriaCertyfikatyUlubione linki
Histeroskopia diagnostyczna
Histeroskopia operacyjna
Resektoskopia
Histeroskopia kontaktowa
Histeroskopia

Histeroskopia (od: gr. - hyster - macica, łac. - skopia - oglądać) jest techniką używaną do oglądania wnętrza jamy macicy. W tej metodzie wprowadza się przez pochwę, a następnie przez kanał szyjki macicy instrumentarium, dzięki któremu można diagnozować problemy związane z macicą. Dzięki histeroskopii można nie tylko diagnozować dysfunkcje macicy, ale również leczyć operacyjnie stosując minimalnie inwazyjnie techniki zabiegowe. 

Najważniejszą częścią instrumentarium używanego do tej do tej procedury jest odpowiednia optyka histeroskopowa oraz prowadnice (tubusy). Optyka używana do tego zabiegu może mieć różną średnicę (od 2,9 mm do 4 mm - najczęściej stosowane) i kąt patrzenia (od 0 stopni do 70 stopni), zbudowana jest z szeregu soczewek optycznych w kształcie walców. Od lekarza stosującego tą procedurę zależy indywidualny dobór oprzyrządowania niezbędnego dla bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu i w zależności od podejrzewanej patologii macicy. Dzięki histeroskopii można oglądać na monitorze wnętrze jamy macicy i rozpoznawać te schorzenia, których nie można zdiagnozować w badaniu ginekologicznym, ani w badaniu USG (ultrasonograficznym) narządu rodnego wykonanym sondą dopochwową.
Ta metoda stwarza duże możliwości rozpoznawania takich chorób macicy, które do tej pory mogliśmy tylko podejrzewać, lecz trudno było jednoznacznie potwierdzić, często dopiero po usunięciu macicy (np. przegrody, zarośnięcie jamy macicy, zrosty w jamie macicy po poronieniach albo pozapalne, polipy itp.) We wprawnych lekarskich rękach jest więc to doskonała metoda diagnostyczno/lecznicza, nie stwarzająca dużego ryzyka powikłań u pacjentek. Histeroskopia diagnostyczna uznawana jest za metodę bezpieczną i obarczoną małą liczbą powikłań i jest możliwa do wykonania w warunkach ambulatoryjnych, w odpowiednio wyposażonych pracowniach endoskopowych. 

Zabiegi histeroskopowe możemy podzielić na:
1. Histeroskopię diagnostyczną.

2. Histeroskopię operacyjną.
3. Mikrohisteroskopię.
4. Resektoskopię.

Jak przebiega zabieg histeroskopii:

Rys.1. Widok narządu rodnego kobiety z przodu (2)

Rys 2. Widok narządu rodnego kobiety z boku w trakcie zabiegu (1)

Cała diagnostyka przeprowadzana jest w ciągu jednego dnia (dokładnie w trakcie kilku godzin razem z obserwacją po zabiegu) bez konieczności pobytu w szpitalu.

Lista przeciwwskazań do histeroskopii obejmuje:

1. Pacjentki z ostrym stanem zapalnym w obrębie narządu rodnego.
2. Ciąża/ Podejrzenie ciąży szyjkowej
3. Obfite krwawienia z jamy macicy

Lista chorób, które stanowią wskazanie do wykonania zabiegu histeroskopii:

1. Nieprawidłowe krwawienia z jamy macicy. (u młodych kobiet, po menopauzie
2. Zaburzenia miesiączkowania
3. Diagnostyka niepłodności
4. Diagnostyka macicznych przyczyn powtarzających się poronień
5. Patologie wewnątrzmaciczne: mięśniaki podśluzówkowe, przegrody jamy macicy, zrosty, polipy, nieprawidłowy kształt i wielkość jamy macicy, wada kanału szyjki macicy.
6. Usuwanie ciał obcych: np. wkładka wewnątrzmaciczna.
7. Podejrzenie zmian rozrostowych, u kobiet zagrożonych rakiem endometrium.

Mimo, że zabiegi histeroskopowe są uważane za bezpieczne, zawsze jest ryzyko wystąpienia powikłań. Mimo, że zdarzają się one sporadycznie należy o nich pamiętać.

Powikłania:
1. Uszkodzenie szyjki macicy.
2. Perforację macicy.
3. Krwawienie śródoperacyjne.
4. Zakażenia.